Wiadomości

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - czym jest?

Przeszło 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO został unormowany Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który świętuje się 16 listopada. Ten dzień, ma co roku podkreślać, że z brakiem akceptacji często ma styczność bardzo dużo osób. Jest to tak zwane zasygnalizowanie do wielu instytucji publicznych, naukowców oraz rządów, aby szukali rozwiązania tego występującego problemu. Nauczanie, czy także prowadzenie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu propagowanie akceptacji oraz brak gnębienia osób dyskryminowanych, co zdaniem organizacji UNESCO jest skuteczną metodą przeciwstawiania się wszelkim pogardliwym zachowaniom w tym zakresie.

Cała ta aktywność została zwołana przez częściej pojawiające się zjawiska przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Stwierdzono jednak, że to właśnie te mniejszości zmagają się z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników. Świętowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma pomóc w odnalezieniu głębszych przesłanek pojawiania się braku akceptacji, ale także mają wspominać, jak dotkliwe bywają oznaki braku akceptacji dla osób krzywdzonych. Żeby dociec, czym faktycznie jest respektowanie nie swoich praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz zaakceptowanie różnic indywidualnych, przydatne są tego typu czyny, które z pełnym przekonaniem okazują się pomocne w tym zakresie. Ma też pouczać, nauczyć uznania różnego rodzaju kultur, rozumienia innych ludzi, ale też założeniem tego typu czynności jest umiejętność słuchania drugiego człowieka.

Jak obchodzono w naszym kraju Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast ogłosili ogólny manifest, w którym wykazują niewiarygodne oparcie dla ofiar fizycznej i werbalnej przemocy wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice podpisali się pod tymże manifestem. Prezydent stolicy, Trzaskowski Rafał powiedział, że wspólnota dnia 16 listopada będzie manifestowana przez zawieszanie flag w kolorach tęczy, jak i oświetlania wielu budynków. Przede wszystkim w tęczowych barwach został podświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Zostaw komentarz