Wiadomości

Zmaganie się z zanieczyszczeniem

Raptem kilka dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tej przyczyny powinno się nabrać kilka refleksji dotyczących dużego problemu, który daje o sobie znać w obrębie całego kraju. Mowa tu oczywiście o smogu, który potrafi być dla dużej części społeczeństwa naprawdę bez granic katastrofalny. Trujące substancje chemiczne, które wdychamy w zasadzie każdego dnia, mają oczywiście do czynienia z nieustannym rozprzestrzenianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już niecały rok. Bez dwóch zdań warto cyklicznie nauczać czym jest degradacja powietrza a także jakimi sposobami można z takim kłopotem walczyć.


W kilku telewizyjnych stacjach, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza poruszony został ten właśnie temat. W głównej mierze warto posiadać wiedzę dotyczącą tego, że aktualnie w naszym kraju rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim wrócił też problem ze smogiem. Skuteczne oraz ergonomiczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na przeciwdziałanie degradacji środowiska. Mniej więcej połowę smogu w Polsce wyrabiamy sami w naszych domach, o czym poinformował Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie zniweczymy kotłów zanieczyszczających nam środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK również włączył się do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Piotr Woźny, prezes spółki rozgłosił, że produkowana przez tę spółkę energia za około dziesięć lat okaże się zeroemisyjna. Bądźmy świadomi także tego, iż kłopot ze smogiem i z COVID można ze sobą bezpośrednio połączyć. Epidemia SARS-CoV-2 dała o sobie znać w krajach o niepojęcie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


Jeśli chodzi o smog bez żadnych wątpliwości trzeba również mieć świadomość tego, co w praktyce jest najistotniejszą przyczyną. Zatem jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu mnóstwa szkodliwych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wspomnianych perspektyw jest wyjątkowo ważna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie i otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Zostaw komentarz